FAQ grupy dyskusyjnej pl.comp.bazy-danych

FAQ grupy dyskusyjnej pl.comp.bazy-danych

Zawartość: FAQ grupy pl.comp.bazy-danych (Frequently Asked Questions, czyli Często Zadawane Pytania)
Wersja: 1.04
Data modyfikacji: 01-12-2011
URL: http://www.dbf.pl/faq/
Koordynator FAQ: Sławomir Szyszło slaszysz@zadnegospamu.poczta.onet.pl.invalid
FAQ jest wysyłany co na dwa tygodnie na grupy pl.comp.bazy-danych oraz pl.answers. FAQ swoją lokalizację zawdzięcza Arkowi Sucheckiemu z http://www.konar.pl

Wersja tekstowa znajduje się tutaj (kodowanie Win-1250) i tutaj (kodowanie ISO-8859-2). Wersja w jednym, dużym pliku HTML jest tutaj.

Zmiany:
14.03.2007 Aktualizacja rozdziału 13
05.10.2006 Dodany punkt 2.4
21.09.2006 Aktualizacja linków w rozdziale 9

Spis treści

0. Wstęp

3. Clipper

6. InterBase

9. Oracle

12. (Visual) FoxPro

1. Teoria baz danych

4. DB2

7. Microsoft SQL Server

10. PostgreSQL

13. Inne źródła

2. Język SQL

5. Informix

8. MySQL

11. Sybase

0. Wstęp

0.1 O tym dokumencie

Dokument ten zawiera często zadawane pytania (i odpowiedzi) dotyczące tematyki baz danych, a także informacje ułatwiające zadawanie i nie zadawanie pytań na grupie pl.comp.bazy-danych.

Najnowsza wersja FAQ wysyłana jest co dwa tygodnie na grupy news:pl.comp.bazy-danych oraz news:pl.answers, dostępna jest również (w formatach txt i html) pod adresem http://www.dbf.pl/faq/.
Propozycje zmian proszę przysyłać na grupę pl.comp.bazy-danych z kopią BCC: na adres szysla@zadnegospamu.icpnet.pl.invalid.

0.2 O grupie

Grupa pl.comp.bazy-danych służy do dyskusji na temat systemów baz danych. Można tu poruszać zarówno problemy teoretyczne, jak i praktyczne. Grupa nie służy do dyskusji dotyczących wyłącznie systemu MS Access - do tego służy grupa pl.comp.bazy-danych.msaccess. Sprawy związane z oprogramowaniem baz danych w języku Delphi powinno omawiać się na grupie pl.comp.lang.delphi.bazy-danych. Istnieje także grupa pl.comp.www.server-side, na którą powinno się kierować pytania związane ze skryptami wykonywanymi po stronie serwera, także tymi operującymi na bazach danych (CGI, PHP, ASP itp.).

Poniżej znajduje się oficjalny opis grupy ze strony http://www.usenet.pl/opisy/pl.comp.bazy-danych

Nazwa grupy: pl.comp.bazy-danych
Krotki opis: Wszystko o bazach danych.

Moderowana: NIE

Opis: Grupa pl.comp.bazy-danych służy do dyskusji na temat systemów baz danych. Można tu poruszać zarówno problemy teoretyczne, jak i praktyczne.
Tematyka grupy obejmuje m.in.: języki (obsługi|programowania) baz danych (np. SQL), ich implementacje oraz rozszerzenia, konfigurację serwerów baz danych, teorię baz danych (np. relacyjnych czy obiektowych), literaturę nt. systemów baz danych oraz wszelkie problemy i pytania związane z bazami danych. Niedopuszczalne jest także pisanie wyłącznie o bazach danych, dla których w hierarchii pl.* istnieją wydzielone, nie wymienione tu grupy.

Przed zadaniem pytania zaleca się lekturę archiwum grupy i zapoznanie się z FAQ, gdzie być może jest już rozwiązanie danego problemu.

Dopuszczalne jest cytowanie w tekście fragmentów listingów programów, o ile są skrócone do minimum i niezbędne dla zilustrowania problemu. Muszą być spełnione wszystkie występujące tu warunki - cytowanie w tekście, a nie załącznik, wyłącznie fragment listingu, wyłącznie skrócony do minimum i wyłącznie jako niezbędny argument w dyskusji. W innych przypadkach należy podać link do omawianego pliku.

Tematy zabronione: Dyskusje dotyczące *wyłącznie* systemu MS Access (właściwa grupa: pl.comp.bazy-danych.msaccess), sprawy związane z oprogramowaniem baz danych w języku Delphi (właściwa grupa: pl.comp.lang.delphi.bazy-danych), pytania związane ze skryptami wykonywanymi po stronie serwera, także tymi operującymi na bazach danych, czyli CGI, PHP, ASP itd. (właściwa grupa: pl.comp.www.server-side i pokrewne w hierarchii pl.comp.lang.*).

Ponadto zabronione jest wysyłanie postów zawierających jakiekolwiek binaria (programy, pliki formularzy czy raportów, zdjęcia itp.) lub napisanych w HTML, jakikolwiek spam oraz dyskusje nie związane z tematem grupy. Nie jest to także miejsce na ogłoszenia reklamowe, nawet jeśli są związane z tematem grupy. Zabronione są crossposty z innymi grupami w hierarchii pl.*, chyba że artykuł ma ustawione pole Followup-to:.

0.3 Zalecenia dotyczące wysyłania postów na grupę

Uprasza się o wysyłanie postów z oznaczeniem w temacie wiadomości środowiska, którego dotyczy dany problem. Skróty są podane poniżej.

Tematyka Oznaczenie w temacie (subject) postu
SQL [SQL]
Clipper [Clipper]
IBM DB2 [DB2]
Informix [Informix]
InterBase [IB]
Microsoft SQL Server [MSSQL]
MySQL [MySQL]
Oracle [Oracle]
PostgreSQL [PGSQL]
Sybase [Sybase]
VisualFoxPro (VFP) [VFP]

0.4 Koordynatorzy poszczególnych działów

 1. Teoria baz danych - Sławomir Szyszło <slaszysz(at)zadnegospamu.poczta.onet.pl.invalid>
 2. SQL - Sławomir Szyszło <slaszysz(at)zadnegospamu.poczta.onet.pl.invalid>
 3. Clipper - Andrzej Woźniak <usher(at)poczta.onet.pl>
 4. DB2 -
 5. Informix -
 6. InterBase - Tomasz Zadora <tomasz-zadora(at)wp.pl>
 7. Microsoft SQL Server - Waldemar Gil <waldemar.gil(at)wp.pl>
 8. MySQL -
 9. Oracle - Sławomir Szyszło <slaszysz(at)zadnegospamu.poczta.onet.pl.invalid>
 10. PostgreSQL - hubert depesz lubaczewski <depesz(at)depesz.com>, Grzegorz Brzeziński <greg(at)spsk1.pl>
 11. Sybase - Sybase - Bartosz Żyszkiewicz <bartekz(at)uhc.com.pl>
 12. (Visual) FoxPro (VFP) - Kamil Paszkiewicz <kamil.paszkiewicz(at)interia.pl>

0.5. Archiwa grupy pl.comp.bazy-danych

Archiwum tej grupy dostępne jest

Na początek strony